top of page

Plastyka powiek górnych

Plastyka powiek (blefaroplastyka) to skuteczny sposób leczenia zwiotczałych powiek. Zabieg polega na korekcie nadmiaru wiotkiej skóry, redukcji lub transpozycji przepuklin tłuszczowych oraz przywróceniu właściwego napięcia strukturom powięziowym. Efektem operacji powiek jest odzyskanie pełnego pola widzenia, a także m.in. młodszy wygląd i radośniejsze spojrzenie. Jednak choć blefaroplastyka powiek górnych zdecydowanie wpływa na poprawę estetyki twarzy, nie należy spodziewać się, że zabieg na powiekach wyeliminuje inne mankamenty związane z aparycją, np. tzw. kurze łapki, asymetrię i opadnięcie brwi, czy tzw. worki pod oczami.

Jak przebiega plastyka powiek?

Operację powiek poprzedza szczegółowa ocena przez operatora oraz wykonanie dokumentacji fotograficznej i rysunku operacyjnego na skórze pacjenta. Zabieg przeprowadza się na sali operacyjnej, w znieczuleniu miejscowym.

Zakres i charakter zabiegu ustalany jest zawczasu na indywidualnej konsultacji, jednak każda plastyka powiek obejmuje przede wszystkim precyzyjne nacięcie i usunięcie nadmiaru skóry, a następnie ewentualne obkurczenie i plastykę mięśnia okrężnego. Podczas zabiegu usuwa się również lub przeszczepia (w razie takiej potrzeby) nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy powiek. Cięcia zlokalizowane są w bruździe powiekowej, czyli w naturalnym załamaniu powieki. Czasami cięcia wychodzą poza kąt zewnętrzny oka, ale są zlokalizowane w obrębie naturalnych zmarszczek w kątach oczu. Rana zamykana jest bardzo cienkimi szwami, dzięki czemu po przebytym okresie rekonwalescencji blizna po operacji powiek jest praktycznie niezauważalna.

Zabieg trwa zazwyczaj ok. 1,5-2 godziny, następnie pacjent może udać się do domu, jednak prowadzenie samochodu przez pacjenta jest niewskazane, dlatego warto zapewnić sobie transport powrotny. Szwy zdejmujemy po 12-14 dniach.

Jaka jest przyczyna zwiotczałych powiek?

Kolagen to naturalnie występujące w organizmie białko, które odpowiada m.in. za utrzymywanie gładkości, elastyczności i optymalnego nawilżenia skóry. Zasoby tej substancji budulcowej z wiekiem zaczynają maleć – tworzą się zmarszczki, skóra zaczyna wiotczeć, a naturalny tłuszcz z oczodołu uwypuklać na zewnątrz. Zwiotczałe powieki są więc naturalną konsekwencją procesu starzenia się skóry. Jednak w przeciwieństwie do zmarszczek i innych niedoskonałości powstających z czasem, nadmiar skóry wokół oczu to nie tylko defekt estetyczny. Wielu pacjentów z powodu opadania górnych powiek doświadcza nieprzyjemnych symptomów, takich jak zmęczenie oczu, ciężkość powiek, a przede wszystkim ograniczenie pola widzenia.

bottom of page